Merhaba. Bu yazıda sizlere Photoshop açalarından (tools) bahsetmek istedim. Photoshop araçları oldukça fazla olduğundan  

bir kaç yazı halinde paylaşmayı uygun gördüm. Tasarımla, daha doğrusu Photoshop ile ilgilenen arkadaşlara yardımcı olması dileğiyle...


 

 

Araçların sağ alt köşelerinde bulunan küçük ok işareti o aracın altında gizlenen başka araçların olduğunu gösterir. Bu gizli araçları görmek için Mouse ile aracı bir defa tıklayın ve bir süre bekleyin. Ya da aracın üzerinde Mouse ile sağ tıklayın.

 

 

 

Rectangular Marquee Tool (Dikdörtgen seçim aracı) : Kare veya dikdörtgen şeklinde seçim yapmaya yarar. Yapılan seçimin içi doldurularak kare, dikdörtgen oluşturulabilir.

Elliptical Marquee Tool (Daire Seçim Aracı): Elips veya daire şeklinde seçim yapmaya yarar. Yapılan seçimin içi doldurularak elips, daire oluşturulabilir.

Single Row Marquee Tool (Tek Satır Seçim Aracı): Yatay yönde tek piksellik seçim gerçekleştirir.

Single Column Marquee Tool (Tek Sütun Seçim Aracı): Dikey  yönde tek piksellik seçim gerçekleştirir. 

 

 Lasso Tool (Kement Aracı):  Kalemle çizim yapar gibi seçim yapmaya yarar. Alt tuşuna basarak seçili  alanın içinden istenilen kısmı çıkarabildiğiniz gibi, Shift tuşuna basarak da seçime yeni bir kısım daha eklenebilir.

Polygonal Lasso Tool (Çokgen Kement Aracı): Özellikle köşeli yapılarda düz hatlar şeklinde seçimler yapmaya yarar.

Magnetic Lasso Tool (Mıknatıslı Kement Aracı): Kontrast ve ton değerleri ile seçimler yapar.

 

Quick Selection Tool (Hızlı Seçim Aracı): Brush/Fırça aracındaki gibi boyama yapar şekilde hızlı seçim yapmaya yarar.

Magic Wand Tool (Sihirli Değnek Aracı): Görsel üzerindeki benzer renk piksellerini tespit ederek ona göre seçim yapar. Bu aracı kontrol paneldeki tolerans default değeri 32’dir, 1-100 arası değer vererek istenen hassasiyeti ayarlayabilirsiniz.

  

'grafik ve animasyon notları', 'grafik animasyon ders notları', 'photoshop ders notları', 'photoshop cs5', 'cs6 notları', 'cs5 araçları', 'cs6 tools', 'ali osman grafik ders notları', 'select tools', 'ali osman gökcan grafik dersi', 'myo ders notları'

 

Powered by Ali Osman Gkcan 2014 - All Rights Reserved.